Manželstvo z lásky alebo z rozumu?
Pozor na presladený romantizmus
Ešte pred sto rokmi znamenalo manželstvo bez lásky niečo iné ako dnes. Rodičia dohodli sobáš už v detstve, aby spájali majetky a zlepšili spoločenské postavenie rodiny. Poslušnosť voči rodičom bola morálnou povinnosťou, ktorú zdôrazňuje aj štvrté Božie prikázanie. Láska nebola podstatná, mohli si ju dovoliť len chudobní. Mladí ľudia boli na túto realitu dlho pripravovaní, hlavne keď Mara už od detstva vedela, že v 16 rokoch ju vydajú za Jurka z horného konca. Bolo v tých vzťahoch miesto pre lásku? Dnes si nevieme predstaviť, že by nás rodičia nútili do dohodnutého manželstva, a predsa je to realita v mnohých krajinách sveta, napr. India, Nigéria, Pakistan, Saudská Arábia a ďalšie kraje Ázie či Afriky.
Láska je mentálny program
Majetkové pomery a spoločenské rozdiely už vo vzťahoch nehrajú takú rolu ako kedysi. Do popredia sa dostáva láska. Čakáme na chvíľu, keď nám srdce a mozog dá signál, že je to ten pravý/tá pravá. Čo k nej cítim? Páči sa mi? Visíme si na pohľadoch. Dedukujeme, čo znamenal jeho úsmev, hráme hry. Pritom zabúdame, že láska nie je búrka emócii. Láska je mentálny program, podporovaný emóciami. Neurológovia hovoria, že na zdieľanie sympatii s opačným pohlavím potrebuje náš mozog minisekundy. V tej chvíli sa spojí naše vedomie, podvedomie a nevedomie a mozog vytiahne hodnotiacu kartičku od 1 do 10 a my ani nevieme prečo. Zrazu len cítime, že je nám niekto sympatický, páči sa nám, dokonca niekto hovorí o láske na prvý pohľad. Je to jasný signál na začiatok vzťahu. Kedy dáme priestor ráciu? Čím skôr, tým lepšie.
Rácio aj emócie
Ale čo ak signály a naše emócie nie sú opätované? Ak miluje len jeden vo vzťahu? Dá sa žiť bez lásky? Má zmysel pokúšať sa o taký vzťah? Oplatí sa do neho investovať, alebo je lepšie zabudnúť na hľadať inde?Marián Valábek SDB, ktorý sa už takmer pól storočie venuje manželom a snúbencom, hovorí, že do manželstva by sme mali vstupovať z lásky aj z rozumu a varuje pred presladeným romantizmom. Podľa neho majú výhodu starší slobodní, ktorí vnímajú vzťahy racionálnejšie, ako mladí. Je pre nich jednoduchšie správne si vybrať partnera. „Poznám aj manželov, ktorí sa nebrali z lásky, ich vzťah nemal žiadne citové zafarbenie, ale po čase ich vzťah prešiel do lásky.“
Andea spomína: „Keď sa moja najlepšia kamarátka rozišla so svojim chalanom a potom sa odsťahovala za štúdiom do iného mesta, ostala som tam ja, kto hojil jeho rany. Už predtým sme boli kamaráti, ale po odchode kamarátky sa náš vzťah začal pomaly meniť. Čím viac som ho spoznávala, tým viac som sa do neho zaľúbila. Bolo to pre mňa ťažké, začať chodiť s bývalým svojej najlepšej kamarátky, ale bolo to rozhodnutie nás oboch. Dnes sme 10 rokov šťastní manželia.“
Ján Vojtko, český psychológ zo svojej praxe párového terapeuta tvrdí, že vzťahy z rozumu sú veľmi individuálne. Niektorí ľudia potrebujú do vzťahu romantiku, vášeň, zamilovať sa. S rozumom môžeme pretrpieť veľa vecí, ale vzťahy sú komplikované. Správanie partnera v budúcnosti môžu prebúdzať podvedomé reakcie a nebudete si s tým vedieť dať rady a nebude to fungovať.O svojom priateľskom vzťahu hovorí Eva: „S Peťom, mojim najlepším priateľom sa poznáme sa už dlhé roky, chodíme spolu do kina, na dovolenky, poznáme naše rodiny. Ľudia, ktorí nás nepoznajú si myslia, že sme partneri alebo dokonca manželia. Vie o mne takmer všetko, keď je mi ťažko volám jemu. Viem, že ma má rád, ale neviem si predstaviť, že by sme mali niekedy intímny vzťah. Mám ho rada ako priateľa, necítim však lásku. Navyše sa bojím, že keby sme sa pokúsili o viac, prišli by sme o vzťah, ktorý máme teraz. To by ma veľmi ranilo.“
Otázky na sebareflexiu:
- Čo je pre mňa láska?
- Aké miesto v mojich partnerských vzťahoch majú emócie a aké rácio?
- Ktoré z nich je pre mňa dôležitejšie?
- Dokážem vstúpiť do vzťahu bez lásky?Bol/bola si už v takom vzťahu?
-Ako si to prežíval/prežívala?
Ak máte zaujem pridať sa anonymne do tejto ankety a spoznať názor aj iných singláčov, vyplňte formulár: https://forms.gle/4KtyxhbtHCbvtsBv7
Pripravila: Martina Brenčičová,
Foto: Pixabay.com
Zobraziť všetky novinky